Primăria Sectorului 1 finanțează programe educaționale pentru elevi

Primăria Sectorului 1 continuă să investească în educație și să susțină elevii prin programul tip after school „Educație pentru Viață”, aprobat astăzi în ședință extraordinară a Consiliului Local.
Prin acest program, în anul școlar 2025–2026, un număr de 4.310 elevi din școlile și liceele Sectorului 1 vor beneficia, zilnic, între orele 12:00 și 18:00, de masă caldă, supraveghere, activități recreative și sprijin la teme oferit de profesori implicați.
Costul programului este de 90 de lei pe zi pentru fiecare elev, din care 35 de lei reprezintă masa de prânz și 55 de lei activitățile educative, iar bugetul total depășește 60 de milioane de lei.
Scopul proiectului „Educație pentru Viață” este ca elevii din Sectorul 1 să aibă parte de mult mai mult decât un simplu program de after school. Prin activitățile propuse, dorim să creștem prestigiul școlilor implicate și să oferim servicii educaționale de calitate, care să consolideze rezultatele elevilor și să îi sprijine în depășirea dificultăților școlare. În același timp, programul urmărește să descopere și să încurajeze talentele copiilor, dezvoltând în rândul lor spiritul de echipă, creativitatea, fiecare elev având posibilitatea să își valorifice aptitudinile și să își consolideze competențele.
Susținerea acestor tipuri de proiecte reflectă convingerea administrației locale că educația este cea mai sigură investiție în viitor.
„Respectul față de oameni și încrederea în potențialul copiilor noștri stau la baza deciziilor pe care le luăm. Prin acest program, le oferim elevilor din Sectorul 1 nu doar sprijin educațional, ci și șansa de a crește într-un mediu sigur, cald și prietenos”, a declarat primarul Sectorului 1, George Tută.
Leave a Reply