POLITICA ANTI-MITĂ
Sectorul 1 al Municipiului București
Managementul de la cel mai înalt nivel al Sectorului 1 al Municipiului București, hotărăște proiectarea și implementarea sistemului de management anti-mită în conformitate cu standardul internațional ISO 37001:2017 și se angajează pentru implementarea unei culturi de toleranță zero față de mită în procesele și activitățile de administrație publică derulate în cadrul instituției.
Pentru îmbunătățirea capacității administrative de a detecta fraudele prin implementarea unor instrumente de lucru viabile și pentru asigurarea unei conduite la nivelul instituției față de angajați și față de partenerii noștri, care să reflecte integritatea și lipsa suspiciunilor din punct de vedere legal sau moral, Primarul Sectorului 1 decide realizarea următoarele obiective generale:
La baza acțiunilor Sectorului 1 al Municipiului București se află prevederile legislative, precum și principiile etice ale instituției. Regulamentele Sectorului 1 al Municipiului București, aprecierea valorilor, respectul și conduita ireproșabilă în toate domeniile reprezintă fundamentul desfășurărilor activităților în cadrul instituției noastre. Aceste principii sunt valabile pentru toți angajații instituției, indiferent de poziție și ierarhie.
În scopul realizării politicii și a obiectivelor anti-mită, Primarul Sectorului 1 al Municipiului București se angajează pentru:
Toți angajații conștientizează că, neconformarea cu legislația anti-mită, precum si nerespectarea prezentei politici anti-mită și a documentelor sistemului de management anti-mită al instituției, atrage răspunderea disciplinară, administrativă, penală și civilă stabilită de legislația în vigoare și documentele interne ale Sectorului 1 al Municipiului București.
Managementul de la cel mai înalt nivel a delegat Consilierului de integritate atribuțiile funcției de conformare anti-mită, i-a acordat acestuia autoritatea și independența necesară realizării atribuțiilor pe linia sistemului de management anti-mită.
Managementul de la cel mai înalt nivel al Sectorului 1 al Municipiului București își asumă angajamentul în ceea ce privește menținerea și îmbunătățirea continuă a sistemului de management anti-mită în conformitate cu cerințele standardului SR ISO 37001:2017.
Politica şi obiectivele sistemului de management anti-mită sunt compatibile cu contextul și direcția strategică a Sectorului 1 al Municipiului București, acestea fiind comunicate în cadrul instituției, înţelese şi aplicate de către toţi salariaţii.
Aprob,
PRIMAR
Clotilde Marie Brigitte ARMAND
Primăria Sectorului 1 continuă să investească fonduri importante de la bugetul local pentru ca spitalele din Sectorul 1 să ofere pacienților servicii medicale la cele mai înalte standarde. Astfel, administrația locală a Sectorului 1 a decis finanțarea achiziționării a […]
Primăria Sectorului 1 a luat măsuri din timp pentru a veni în sprijinul locuitorilor Sectorului 1 și cetățenilor care tranzitează această zonă administrativă afectați de temperaturile ridicate. Astfel, în perioadele caniculare în Sectorul 1 sunt funcționale, începând de marți 18 […]
Primăria Sectorului 1 continuă în ritm alert lucrările de consolidare și modernizare a Teatrului de Vară “Nicolae Bălcescu” din Parcul Bazilescu. Încă de săptămâna trecută, echipele firmei contractante au demarat ample lucrări de refacere a scenei teatrului. Acestea au turnat […]
După mai bine de cinci luni, majoritatea din Consiliul Local Sector 1 a votat deblocarea serviciile publice esențiale asigurate de Administrația Domeniului Public Sector 1: înreținere și reamenjare parcuri și spații verzi, întreținere, reparare și amenajare de locuri de joacă […]
Peste 4.000 de copii participă la programele „Grădinița de Vacanță” și „Școala de Vară” care au început în această săptămână în Sectorul 1. Astfel, în perioada 1 iulie- 31 august 2024, în fiecare zi lucrătoare, între orele 08:00-17:00, copiii sunt […]