Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
e.primarias1.ro
Caută
Limbă

Peste 500 de noi locuri de parcare pentru locuitorii Sectorului 1

Publicat: 01.09.2011
           Peste 500 de noi locuri de parcare au fost create în ultimul trimestru pe străzile secundare ale Sectorului 1. Locurile de parcare sunt „la liber" şi pot fi folosite de către toţi locuitorii Capitalei.

           Noile locuri de parcare au fost create prin introducerea sensurilor unice pe arterele secundare, Primăria Sectorului 1 fiind prima administraţie locală care a găsit soluţii pentru rezolvarea deficitului de locuri de parcare din Capitală.

           Programul de introducere a sensurilor unice pe străzile secundare din Sectorul 1 a fost demarat la sfârșitul anului 2007. Până în acest moment, Primăria Sectorului 1 a introdus sensuri unice pe o treime din străzile secundare din zonele Nicolae Titulescu, Calea Griviţei, Bulevardul Ion Mihalache, Buzești, Aviaţiei, Bulevardul Expoziţiei, Cartierul Băneasa, Dorobanţi, Floreasca, Romană etc.

           Introducerea sensurilor unice pe străzile secundare oferă, pe lângă alternative de fluidizare a traficului, soluţii pentru locuri de parcare, întrucât se poate parca pe ambele laturi ale străzii, fără ca circulaţia rutieră să fie obstrucţionată. Până în prezent, prin introducerea sensurilor unice, Primăria Sectorului 1 a creat peste 100.000 de noi locuri de parcare.

           „Locurile de parcare sunt o adevărată problemă pentru toți bucureștenii. În Sectorul 1 am demarat, în urmă cu câțiva ani, măsura introducerii sensurilor unice, tocmai pentru a mări numărul locurilor de parcare. Cetăţenii din această zonă administrativă reprezintă cel mai dinamic, activ şi productiv segment social din România, iar datoria administraţiei locale este şi de a-i scuti de stresul găsirii unui loc de parcare. Acest obiectiv îl urmărim prin introducerea sensurilor unice pe străzile secundare", a declarat Primarul Sectorului 1, Andrei Chiliman.

Serviciul Imagine, Cultură, Presă și Informatică

Tel. fix: 021/222.36.24

Tel. mobil: 0721.410.350 – Cristina Dumbravă

E-mail: presa.primaria1@gmail.com


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut