Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
e.primarias1.ro
Caută
Limbă

Proiect cu fonduri europene: Aproximativ 600 de persoane din grupuri vulnerabile vor avea acces mai ușor la servicii de educație, sănătate, ocupare și asistență socială

Publicat: 30.10.2023

Aproximativ 600 de persoane aflate în situații de vulnerabilitate, din care cel puțin 400 de etnie romă, din trei cartiere: Giulești Sârbi, Chitila/Chitila Triaj și  Străulești vor avea acces mai ușor la servicii de educație, sănătate, ocupare și asistență socială.

Primăria Sectorului 1 implementează, începând cu 1 mai 2022, Proiectul "Facilitarea accesului la servicii integrate de educație, sănătate, ocupare și abilitare pentru persoanele vulnerabile din Sectorul 1", cod PN1044, finanțat de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Granturile SEE în cadrul Programului "Dezvoltare locală, reducerea sărăciei și creșterea incluziunii romilor". Prin acest proiect, administrația locală a Sectorului 1 își propune să dezvolte un sistem integrat și inovator de servicii de calitate care să asigure creșterea incluziunii și abilitarea persoanelor de etnie romă în comunitățile de romi identificate în Sectorul 1.

Reprezentanții Primăriei Sectorului 1 și ai celor doi parteneri – Fundația Viață și Lumină, Asociația E-Romnja – au prezentat vineri, 27 octombrie 2023, într-o conferință de presă, organizată la sediul administrației publice locale, rezultatele parțiale ale proiectului:

 200 de copii au beneficiat de mediere școlară, mediere sanitară, pachete alimentare, îmbrăcăminte și încălțăminte, precum și ghiozdan și rechizite școlare;

 8 adulți au beneficiat de sprijin în vederea obținerii actelor de identitate (au în prezent domiciliul la adresa Fundației Viață și Lumină);

 110 persoane au beneficiat de servicii de mediere ocupațională (din cele 200 incluse în proiect);

 110 persoane au beneficiat de servicii de consiliere vocațională (din cele 200 incluse în proiect);

 au fost identificate cele 98 de persoane din populația minoritară care vor beneficia de mediere sanitară, iar dintre acestea 15 au avut deja parte de mediere sanitară, iar 10 dintre ei de pachete alimentare;

 au fost organizate 4 cafenele publice cu femei rome din cele 3 comunități (Giulești, Străulești și Chitila) pentru a dezbate și identifica soluții pentru problemele cu care se confruntă;

 cele 5 mentore și femeile care formează grupul de inițiativă au fost instruite, în perioada 21-22 august 2023, cu scopul de a participa la procesul de creștere a reprezentării femeilor la nivel local;

 15 septembrie 2023 – schimb de experiență între 20 femei rome din diferite comunități – au fost împărtășite povești din munca membrelor grupului de inițiativă din Mizil, precum și diferite inițiative pe care acestea le-au avut pe parcursul anilor (organizat la sediul Primăriei Sectorului 1);

 2 ateliere cu autoritățile publice locale susținute tot la sediul Primăriei Sectorului 1 pentru discutarea situației infrastructurii din cartierul Chitila și facilitarea accesului la servicii de sănătate;

 11 specialiști au dobândit, în perioada 03-28.10.2022, competențe de planificare a activităților de prevenire și intervenție, în vederea respectării principiului egalității de șanse, abilități de planificare a activităților de prevenire/combatere a violenței domestice, abilități de prevenire/combatere a traficului de persoane și protejarea victimelor acestuia, precum și abilități de comunicare și relaționare interpersonală, intra și interinstituțională;

 11 specialiști au fost instruiți și în privința incluziunii și educației adulților și tinerilor care aparțin grupurilor vulnerabile și familiilor de etnie romă, precum și în privința facilitării comunicării cu aceste comunități în cadrul cursului "Abilități de lucru cu persoane de etnie romă" care a avut loc în data de 31.10.2022, la sediul Primăriei Sectorului 1;

 3 reprezentanți ai administrației publice locale – câte un angajat din Primăria Sectorului 1, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului și Complexul Multifuncțional Caraiman – au participat, în perioada 03.10.2022-05.12.2022, la un curs de formator, printre competențele dobândite numărându-se: proiectarea procesului de instruire, organizarea activităților de formare, gestionarea și administrarea resurselor specifice programului de formare, comunicarea și relaționarea în procesul de formare, gestionarea conflictelor etc.;

 2 reprezentanți din Primăria Sectorului 1 și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului au participat, în perioada 03-04.11.2022, la Cursul "Apărarea drepturilor romilor" pentru ca mesajele transmise membrilor comunităților Străulești, Giulești și Chitila să fie cât mai utile, cât mai clare și cât mai concise;

 124 de chestionare aplicate beneficiarilor din comunitățile vizate: 62 de chestionare au fost aplicate în noiembrie 2022 și 62 de chestionare în februarie 2023 pentru a evalua impactul pe care l-a avut formarea profesională.

"Ne dorim ca, prin parteneriatul nostru, să aducem mai aproape grupuri de femei rome de administrația publică locală din Sectorul 1 pentru ca măcar o parte din problemele legate de infrastructură și acces să își găsească soluții. Și sperăm ca modelul nostru de lucru să continue și după încheierea acestui program, dat fiind faptul că soluțiile necesită intervenții pe termen lung și dialog constant cu comunitățile rome", a declarat, în cadrul conferinței de presă președinta Asociației E-Romnja, Carmen Gheorghe.

La rândul lui, reprezentantul Fundației Viață și Lumină, Marius Veliceasa, a afirmat, în cadrul conferinței de presă: "Indiferent de etnia, contextul social sau alte aspecte specifice, fiecare locuitor merită acces egal la servicii. Persoanele de etnie romă din cele trei cartiere incluse în proiect sunt parte integrantă a comunității noastre și au dreptul la incluziune socială și sprijin în dezvoltarea personală. Fundația Viață și Lumină s-a angajat să le ofere sprijinul pentru ca integrarea deplină a acestora să se poată realiza, în cadrul comunității majoritare. Prin proiectul nostru, ne dorim să facilităm acest proces și să contribuim la crearea unei comunități mai unite și mai incluzive în Sectorul 1".

Având un buget total de 1.897.907,40 lei, din care 1.897.907,40 lei finanțare nerambursabilă, proiectul se derulează pe o perioadă de 24 de luni – 01 mai 2022 – 30 aprilie 2024 – și este finanțat prin Granturile Spațiului Economic European (SEE).

Serviciul Imagine și Cultură
Tel. fix: 021/319.10.13/int.151
E-mail: comunicare@primarias1.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Sari la conținut